Nie zaskoczę Was chyba, gdy napiszę, że moje dzieci uwielbiają eksperymenty! Jeśli regularnie odwiedzacie bloga, nie mogliście tego nie zauważyć. Jednak coraz częściej otrzymuję od Was zapytania o najciekawsze, najprostsze i najlepsze doświadczenia, od których warto zacząć zabawy w domowe laboratorium. Postanowiłam wybrać 10 naszych ulubionych eksperymentów, które z łatwością wykonacie w domu i połączyć je w jednym wpisie, aby łatwiej Wam było do nich dotrzeć.
- Kolorowe wodne wulkany
Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla moich chłopców! Potrafią ich zająć na bardzo długo! A jeśli przy tym potrzebujemy minimum składników, układ jest idealny!
Aby wykonać kolorowe wulkany, potrzebujecie:
- 4 szklanki wypełnione wodą
- bibułę w 3 kolorach (lub barwniki spożywcze)
- kwasek cytrynowy
- opakowanie sody oczyszczonej
- strzykawka lub po prostu łyżka
W trzech szklankach barwimy wodę (w każdej na inny kolor) i wsypujemy kwasek cytrynowy, a w czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy strzykawką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z pojemników, dlatego podłóżcie pod nie jakąś tacę czy blaszkę i obserwujcie spektakl kolorów!
- Kolorowy deszcz
Gdy znudzi Wam się zabawa kolorowymi wulkanami, choć obstawiam, że nie nastąpi to zbyt szybko, możecie przekształcić je w kolejny eksperyment!
Potrzebne:
- szklanka (lub słoik) wypełniony wodą do 3/4 wysokości
- pianka do golenia
- barwniki spożywcze
Wystarczy, abyście wycisnęli piankę do golenia na powierzchnię wody, a następnie strzykawką, pipetą czy bezpośrednio z pojemnika wlewali kolorowy płyn. Chmura z pianki szybko napełni się barwami, a w wodzie zaobserwujecie niesamowity „deszcz”.
- Burza w szklance wody
Bardzo podobny efekt możecie również uzyskać bez korzystania z pianki. Tym razem potrzebne Wam będą:
- szklanka wypełniona wodą (do 3/4 wysokości)
- 4 łyżki oleju
- barwniki spożywcze
- miska i widelec
Spróbujcie wymieszać klika kropel barwników w oleju, a następnie przelejcie go do wody. W efekcie uzyskacie pięknie tańczące w wodzie nitki kolorów.
- Lampa Lava
Eksperyment wręcz hipnotyzujący, bo na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Jak wykonać taki eksperyment?
Przygotujcie:
- szklankę wypełnioną olejem (do 3/4 wysokości)
- 1/4 szklanki wody
- barwnik spożywczy
- tabletka musująca (Wapno, Witamina C lub Magnes)
Do wody dolejcie klika kropli barwnika i całość wlejcie do szklanki z olejem. Pierwsze wrażenia wywołają u Was efekt WOW, bo wlewana woda już zacznie przypominać bąbelki, a gdy dodacie tabletkę zupełnie zatracicie się w tym eksperymencie. Tym bardziej, że po każdej dodanej kolejnej tabletce spektakl zaczyna się od nowa!
- Tańczący olej
Wiele razy próbowaliśmy utopić olej w wodzie, jednak jak wiecie zawsze wypływa on na powierzchnię! Przy pomocy jednego kuchennego składnika, udało nam się sprawić, że chociaż na chwilę poszedł na dno!
Do wykonania eksperymentu potrzebujecie:
- szklankę wypełnioną wodą (do 3/4 wysokości)
- 5 łyżek oleju
- kakao
- sól
Do szklanki z wodą, wlejcie olej i dosypcie kakao. Górna część została pięknie zabarwiona, teraz sprawdźcie co się będzie działo kiedy wsypiecie sól? Efekt z pewnością Wam się spodoba!
- Galaktyka w słoiku
Chcielibyście zamknąć kosmos w słoiku? Spróbujemy?
Przygotujcie:
- słoik wypełniony wodą (do połowy)
- barwniki spożywcze
- watę
- brokat
- patyczki do szaszłyków
Zacznijcie od zabarwienia wody na niebiesko. Dodajcie watę do wysokości płynu, wsypcie trochę brokatu i zamieszajcie. Następnie dolejcie wodę zabarwioną na czerwono, ponownie dodajcie watę, brokat i podziwiajcie efekt swojej pracy.
- Wędrująca woda
Czy woda potrafi się przemieszczać? Przeprowadziliśmy tego typu doświadczenie, którego efekty, chociaż długo wyczekiwane, zachwyciły nas do tego stopnia, że co jakiś czas powtarzamy zabawę.
Przygotujcie:
- 3 szklanki z wodą
- 3 puste szklanki
- ręczniki papierowe
- barwniki spożywcze
Zacznijcie od zabarwienia wody, a następnie ułóżcie szklanki naprzemiennie pełna z pustą. Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste pojemniki.
- Jak wywołać deszcz?
Podczas jednego z eksperymentów udało nam się wywołać deszcz! Na szczęście tylko w słoiku! Ale to dobra okazja, by porozmawiać z dziećmi o zjawiskach atmosferycznych i omówić skąd się one biorą!
Potrzebne:
- słoik z wrzącą wodą
- talerzyk
- lód
Na słoik z wodą nałóżcie talerz z kostkami lodu i obserwujcie co się będzie działo na ściankach szklanego pojemnika. A przy okazji koniecznie porozmawiajcie o deszczu i trzech stanach skupienia wody!
- Jak zatonął Titanic?
Podczas eksperymentów można się wiele nauczyć, a także wykorzystać je odpowiadając na pytania dzieci. Krzyś często pytał o to „ jak zatonął Titanic”. Ciekawość trzeba zaspokoić, dlatego pokazałam mu doświadczenie z górą lodową w wersji mini.
Potrzebne:
- miska z wodą
- woda zamrożona w plastikowym kubku
- linijka
- Titanic lub coś co go będzie przedstawiało
Do wody włóżcie lód wyjęty z kubka i zmierzcie linijką ile z niej wystaje ponad powierzchnię, a ile jest pod spodem. Podpowiem Wam, że część wystająca z wody jest dokładnie ośmiokrotnie mniejsza od tej zanurzonej. Teraz pozostaje Wam wytłumaczyć obrazowo dlaczego płynący statkiem nie zauważyli góry i dlaczego statek jej nie pokonał.
- Ciecz nienewtonowska
Na koniec chcieliśmy złapać wodę tak, aby nie przelewała nam się przez ręce! I nawet przez chwilę było to możliwe, gdy zrobiliśmy tzw. ciecz nienewtonowską.
Potrzebne:
- 1/2 szklanki wody
- 1 szklankę mąki ziemniaczanej
- barwnik spożywczy
Udało nam się złapać wodę w ręce, gdy dodaliśmy do niej mąkę ziemniaczaną. Uzyskana papka jest fascynująca w dotyku. Zgniatana w ręce ma konsystencję plasteliny, a pozostawiona sama sobie przelewa się przez palce. Koniecznie musicie tego spróbować, to zabawa nie tylko dla dzieci, Wam również się spodoba!
Wszystkie doświadczenia tu pokazane są związane z wodą, jeśli chcecie zobaczyć więcej pomysłów na eksperymenty, które można zrobić w domu z dziećmi, zajrzyjcie do naszego archiwum.
Jestem Marta Kalinowska i mam szczęście być mamą trójki wspaniałych maluchów. Na moim blogu przybliżę Wam codzienne życie z trzema małymi rozrabiakami. Będzie dużo o wychowaniu dzieci oraz organizowaniu zabaw z nimi. Znajdzie się też miejsce na wpisy o dbaniu o ich zdrowie i dobry nastrój.