Czy peeling enzymatyczny będzie dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową?

Peeling enzymatyczny to delikatnie działający produkt, który jest stosowany w celu złuszczenia martwego naskórka. Kosmetyk ten jest polecany zwłaszcza osobom z wrażliwą i naczyniową cerą. Czy warto jednak stosować go, jeśli ma się trądzikową cerę? Taka skóra ma przecież specjalne wymagania i łatwo jej zaszkodzić. Pora rozwiać wątpliwości – sprawdź, czy peeling enzymatyczny korzystnie wpływa na stan problematycznej cery trądzikowej!

Peeling enzymatyczny – jak działa na cerę trądzikową?

Peeling enzymatyczny, w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego, który w swojej formule posiada drobinki ścierające martwy naskórek, działa na skórę łagodnie. Peeling z enzymami rozpuszcza obumarłe komórki naskórka i jest mniej inwazyjny. Osoby z delikatną i wrażliwą skórą powinny unikać peelingów mechanicznych, zwłaszcza gruboziarnistych – peelingi enzymatyczne są dla nich najlepszą opcją. Po ich zastosowaniu skóra jest wygładzona, bardziej promienna i czysta, bez podrażnień.

Osobom z tłustą cerą zazwyczaj poleca się stosowanie peelingów mechanicznych, ponieważ intensywnie oczyszczają one skórę z sebum. Trzeba jednak pamiętać o tym, że skóra tłusta z trądzikiem jest szczególnie podatna na podrażnienia. Peeling mechaniczny nie służy jej, ponieważ może zaostrzać stany zapalne. Jego stosowanie może też prowadzić do przeniesienia bakterii na całą twarz, a co za tym idzie, rozprzestrzenienia się krost.

Peeling enzymatyczny można śmiało polecić osobom z cerą trądzikową. Peeling tego typu, oprócz delikatnego złuszczenia martwego naskórka, łagodnie oczyszcza i zwęża pory. Ważne jest także to, że rozjaśnia on przebarwienia potrądzikowe i łagodzi stany zapalne. Peelingi enzymatyczne wysokiej jakości zmiękczają ponadto skórę i przyspieszają jej regenerację. Wybierając peeling enzymatyczny, sprawdź, do jakiej cery przeznaczone są kosmetyki, które zwróciły Twoją uwagę. Zwróć też uwagę na ich skład.

CZYTAJ DALEJ  Zimowe obuwie — na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Krem na trądzik – dlaczego warto stosować go razem z peelingiem enzymatycznym?

Po peeling enzymatyczny sięgaj 1-2 razy w tygodniu. Jeśli masz cerę trądzikową, Twoja codzienna rutyna pielęgnacyjna powinna opierać się na stosowaniu żelu lub innego preparatu oczyszczającego, toniku oraz kremu. Pamiętaj też o płynie micelarnym, dzięki któremu usuniesz makijaż przed umyciem twarzy.

Wiele osób z cerą trądzikową pomija stosowanie kremu z obawy przed tym, że taki kosmetyk tylko obciąży skórę i przyczyni się do pogorszenia jej stanu. Rzeczywiście, nieodpowiedni krem może zaszkodzić skórze z trądzikiem. Cerze trądzikowej nie służą ciężkie, odżywcze kremy z olejami o działaniu komedogennym (np. olej kokosowy i z pestek moreli), masłem kakaowym, niektórymi silikonami i lanoliną. Na rynku można jednak znaleźć wiele kremów przeznaczonych do cery trądzikowych o lekkim i specjalnie wyselekcjonowanym składzie. 

Dobry krem na trądzik nie zapycha porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników i krost, nie  powoduje także zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Jego zadaniem jest przede wszystkim nawilżanie skóry i wyciszanie stanów zapalnych. Skóra trądzikowa, wbrew pozorom, potrzebuje regularnego nawilżania – jeśli nie będzie prawidłowa nawodniona, to może jeszcze bardziej się przetłuszczać, a jej warstwa ochronna stanie się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia. W konsekwencji stan cery może się pogorszyć! 

W pielęgnacji skóry trądzikowej szczególnie dobrze sprawdzają się lekkie kremy nawilżające z kwasami w niskim stężeniu, a także ze składnikami regulującymi wydzielanie sebum i wzmacniającymi barierę hydrolipidową. Stosowanie takich kremów pozwala poprawić stan skóry i świetnie uzupełnia działanie peelingu enzymatycznego.

Jakie enzymy wykorzystuje się w peelingach enzymatycznych?

Peeling enzymatyczny do twarzy zwykle zawiera w swoim składzie papainę i bromelainę, czyli enzymy roślinne, które złuszczają martwe komórki naskórka poprzez rozluźnienie wiązań w cemencie międzykomórkowym. Papainę pozyskuje się z papai, a bromelainę z ananasa. Papaina wykazuje dodatkowo działanie rozjaśniające, a bromelaina – wygładzające.

CZYTAJ DALEJ  Źle obcięte włosy - jak uratować fryzurę?

W peelingu enzymatycznym może znaleźć się także ficyna, która jest pozyskiwana z fig i działa intensywniej niż wcześniej wymienione enzymy, oraz aktynidyna z kiwi. Enzymem pozyskiwanym technologicznie, który również jest wykorzystywany w peelingach enzymatycznych, jest keratolina – działa ona złuszczająco, zmiękczająco, a także ujednolica naskórek. 

W peelingach enzymatycznych można znaleźć także różne dodatkowe składniki, które pielęgnują skórę. Wybierz produkt, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i zacznij dbać o swoją cerę bardziej świadomie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *