Masa solna bez soli – sprawdź jak ją zrobić!

Z przyczyn od nas niezależnych nie możemy chwilowo korzystać z masy solnej. Ze zlepku kilku przepisów na masy plastyczne powstała inna, ale całkiem ciekawa. Plus jest taki, że nie pęka przy pieczeniu i dużo szybciej schnie. Ciekawi?

masy plastyczne przepisy

Z pierwszym dniem adwentu postanowiliśmy rozpocząć tworzenie ozdób świątecznych. Mieliśmy w planach zawieszki na choinkę z masy solnej. Niestety pękające opuszki palców Damianka przy kontakcie z solą bardzo pieką (przekonaliśmy się o tym przy tworzeniu lampionów, które już niebawem pokażemy!). Musieliśmy zmienić koncepcję. Na zagranicznych blogach znalazłam kilka ciekawych przepisów. Postanowiłam popróbować co też nam wyjdzie. Udało się, masa jest świetna i z czystym sumieniem mogę ją polecić!

Przepis:

– 1/2 szklanki sody

– 1/4 szklanki mąki kukurydzianej

– 1/2 szklanki ciepłej wody

 (robiliśmy z małych ilości, bo nie byliśmy pewni co wyjdzie, Wam polecam zwiększenie proporcji)

W małym garnuszku mieszamy suche składniki. Wlewamy wodę i podgrzewamy na małym ogniu, mieszając, aż masa zgęstnieje i zacznie odchodzić od boków garnka. Odstawiamy na kilka minut, aby przestygła, a potem zagniatamy i lepimy co tylko mamy ochotę!

play doh przepis

Chłopcy rozpoczęli od zabaw foremkami z zestawów Play-doh. Damiś dla pewności założył rękawiczki („Damian wyglądasz jak Mam tę moc!” – krzyknął na ten widok Krzyś i rękawiczki przestały być problemem – tak, uwielbiamy „Krainę Lodu”). Masa świetnie współgra z wszelkimi akcesoriami, jest bardzo plastyczna.

ciastolina przepis

Gdy chłopcy tworzyli ciastolinowe kanapki, zauważyłam ciekawą foremkę w kształcie liści. Plan był na tworzenie świątecznych i zimowych ozdób, jednak nie mogłam się oprzeć pokusie i namówiłam dzieciaki na stworzenie jeszcze jednego jesiennego drzewka (w końcu kalendarzowo mamy jeszcze jesień!). Ulepiliśmy kilka liści i upiekliśmy je w piekarniku (75’C na ok. 30 minut).

przepis masa solna

Efekt – masa nie pęka i bardzo szybko twardnieje! A oto nasz jeszcze jesienny krajobraz:

jesień praca plastyczna
jesienne drzewo praca plastyczna

A do świątecznych klimatów wrócimy niebawem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *