Uczulenie na pieluchy: jak je rozpoznać i co zrobić, gdy się pojawi?

Zauważasz u dziecka podrażnienie i zaczerwienienie skóry w okolicy pieluszki? To może być uczulenie, reakcja skóry między innymi na chlor, którym bieli się pieluchy albo znajdujące się w nich substancje zapachowe. Co robić, żeby złagodzić nieprzyjemne objawy uczulenia na pieluchy i jak ich unikać? Oto krótki poradnik przydatny dla każdego rodzica.

Skąd się bierze i jak rozpoznać uczulenie na pieluchy?

Najczęściej uczulenie pojawia się na pieluchy jednorazowe, które, choć wygodne dla rodziców, mogą zawierać substancje działające drażniąco na delikatną skórę dziecka. Jedną z takich substancji jest chlor wykorzystywany do bielenia materiału pieluszki dla uzyskania jego estetycznego jasnego koloru. Często reakcje skórne obserwuje się także po kontakcie z lateksem oraz znajdującymi się w niektórych pieluchach substancjami zapachowymi.

Uczulenie na pieluchy objawia się zwykle zaczerwienieniem skóry w jej okolicach, wysypką w postaci małych czerwonych krostek albo nawet lekko napuchniętymi wyraźnymi i dużymi zmianami. Małe dzieci dają także inne objawy – stają się płaczliwe podczas przewijania i niechętnie pozwalają rodzicom na obmycie skóry w okolicy pieluszki.

Uwaga – podobne objawy może dawać uczulenie na składniki znajdujące się w używanych chusteczkach nawilżanych. One również mogą zawierać drażniące substancje, w tym między innymi zapachowe. Jeśli zauważysz niepożądane reakcje skórne u dziecka, przyjrzyj się wszystkim używanym kosmetykom.

Co robić, gdy u dziecka pojawi się uczulenie?

Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka uczulenie na pieluchy, zacznij od ich zmiany. Odłóż na bok te, z których korzystaliście dotychczas i zamień je na inną propozycję sprawdzoną pod kątem bezpiecznego składu. Możliwe, że poprawa nastąpi niemalże od razu, a skóra w pełni dojdzie do siebie już po paru dniach od zmiany pieluch, co skutecznie rozwiąże problem i potwierdzi jego przyczynę.

CZYTAJ DALEJ  Senior z młodą duszą: męskie bluzy z kapturem w miejskich stylówkach dla mężczyzn 50+ i 60+

Dla złagodzenia dyskomfortu dziecka podrażnione miejska na skórze smaruj delikatnym kremem na odparzenia. Możesz sięgnąć również po puder, który pochłonie nadmiar wilgoci, ale uważaj – jeśli nałożysz zbyt dużą ilość tego produktu, może zacząć się zbrylać i wzmagać podrażnienia.

Żeby przyspieszyć proces gojenia się skóry, pozwól jej też pooddychać i, kiedy to możliwe, nie ubieraj dziecka od razu. Pozwól, by po kąpieli skóra wyschła jeszcze zanim ubierzesz malucha i żeby podczas przebierania mógł on przynajmniej przez chwilę poleżeć bez grubej pieluszki, która, chcąc nie chcąc, ogranicza dopływ powietrza.

Wybieraj tylko bezpieczne i atestowane pieluchy!

Reakcja uczuleniowa na pieluchy to znak, że wybierane produkty nie spełniają potrzeb Twojego dziecka. Żeby unikać takich sytuacji, wybieraj jedynie produkty testowane pod kątem ich całkowitego bezpieczeństwa stosowania i to już u noworodków od pierwszych dni życia. Certyfikat to potwierdzenie, że skład i sposób produkcji danych pieluch został zweryfikowany przez niezależną instytucję prowadzącą własne badania i testy. W Polsce warte uwagi są przede wszystkim produkty oznaczone pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Instytut ten zapoznaje się dokładnie ze zgłaszanym do niego produktem i weryfikuje go nie tylko pod kątem obowiązujących przepisów i regulacji, ale także najnowszych zaleceń medycznych dotyczących pielęgnacji niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *