Mówi się, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci. Jeśli nie trafiłaś tu po raz pierwszy, dobrze wiesz, że znajdziesz mnóstwo zabaw i przepisów na masy czy eksperymenty, przy których można się ubrudzić od stóp po koniuszki uszu. Mimo to rozumiem matki, które dbają o porządek w domowym zaciszu, a rozlany na podłogę olej powoduje u nich szybsze bicie serca. Dlatego przygotowałam zestawienie kleistych, ciapiastych, brudzących mas, których sprzątnięcie nie zajmuje więcej niż 5 sekund. Naprawdę! Wystarczy tylko otworzyć kosz i wrzucić do niego zawartość … ale o tym za chwilę!
Jak pogodzić problem bałaganu z chęcią dobrej zabawy rozwijającej zmysł dotyku (i nie tylko)? Wystarczy jedna drobna rzecz – woreczek. Najlepiej z zapięciem strunowym czy po prostu zaklejony taśmą. Dzięki niemu masy nie rozleją się po podłodze czy stoliku, nie zabrudzą ubrań dzieci czy ulubionej sukienki mamy, a zabawa nimi spodoba się zarówno tym najmłodszym (choćby 2-latkom), jak i uczniom szkoły podstawowej (sprawdziłam!). Zatem, gdy już masz przygotowane woreczki, zobacz co takiego możesz do nich włożyć!
- Szukanie zabawek w ryżu
Wiesz jaka jest najlepsza metoda barwienia ryżu? Wystarczy wsypać go do woreczków, dodać kilka kropel barwnika i rozcierać woreczek w rękach. Dzięki temu dziecko się nie wybrudzi, będzie się przy tym naprawdę dobrze bawić, a i ryż uzyska piękny kolor. Wystarczy taki ryż wysuszyć na papierowych ręcznikach, a potem umieścić w większym woreczku wraz z drobnymi zabawkami, monetami czy guzikami. Zadanie dziecka polega na odnalezieniu wśród ryżu, ukrytych przedmiotów.
- Lawa w woreczku
Mieszanina oleju i zabarwionej wody. Zapewne widzisz to, oczami wyobraźni, rozlane na stoliku? Na szczęście wszystko jest dobrze zamknięte, a moi chłopcy określili to „najfajniejszym workiem”. Wymyślili przy tym, że to krwinki czerwone i białe i z radością naciskali krople, które rozwarstwiały się i tworzyły mniejsze grupy. Zabawa ekstra! Ale tak na wszelki wypadek oklej jeszcze boki woreczka dodatkowo taśmą, żeby to cudo nie wypłynęło na stół.
- Kolorowa pianka
Pożyczona od taty pianka do golenia, zachowuje się fantastycznie w kontakcie z barwnikami. Nie raz kolorowaliśmy piankę. Ba, nawet malowaliśmy nią po szybach! Dlatego w zestawieniu woreczków sensorycznych, nie mogło jej zabraknąć!
- Kolorowanka w woreczku
Jeśli Twoje dzieci uwielbiają malować farbami, ten pomysł bardzo im się spodoba! Tobie również, bo nie będziesz musiała sprzątać kubeczka, pędzelków, ani plam na stole. Wystarczy na woreczku namalować jakiś obrazek, do środka wcisnąć kilka kleksów farb w tubkach i zabawa gotowa! Damiś był zachwycony jesienną kolorowanką! Już myślę nad kolejnymi obrazkami dla niego!
- Żelowy sorter
Jeśli masz w domu zapas żelu do włosów, może się przydać … do wypełnienia woreczka. Jeśli nie, kup najtańszy możliwy w pobliskim sklepie (lub szukaj przepisu na zamiennik trochę niżej). Poza żelem, w woreczku umieść kolorowe guziki. Na folii namaluj flamastrem czy farbą zbiory, do których dzieci będą przemieszczać elementy w odpowiednim kolorze. Zróbcie zawody w układaniu na czas. Nasz rekord to 4 minuty! Przebijesz moich zuchów?
- Dotyk zimy
Wprawdzie do kalendarzowej zimy, pozostało jeszcze trochę czasu, ale możemy stworzyć małą jej namiastkę. Oczywiście w woreczku sensorycznym! Skorzystałam z pozostałego z poprzedniego pomysłu bezbarwnego żelu, dołożyłam cekiny śnieżynki, srebrny brokat i całość włożyłam na 15 minut do lodówki. Chłopcom bardzo spodobał się taki zupełnie inny, zimny worek. Na otarcia i inne dolegliwości jak znalazł, może na dłużej zostanie w mojej lodówce?
- Potwór spaghetti
Jeśli nie masz pod ręką żelu, a do sklepu nie chce Ci się wychodzić, możesz samodzielnie wykonać kleistą masę. Zmieszaj w garnuszku szklankę wody i po 3 czubate łyżki cukru i mąki ziemniaczanej. Podgrzej aż masa zgęstnieje i pozostaw do wystygnięcia. Po dodaniu barwnika, włóż ją do woreczka razem z plastikowymi oczkami i kilkoma nitkami makaronu, który zostanie z obiadu. Jak Ci się podoba straszna wersja woreczka? Dotykowo jest całkiem przyjemny!
- Wykreślanka, czyli woreczek do nauki
Zastanawiasz się jak w naszym domu wygląda nauka? Gdy tylko mamy czas, staramy się do niej podchodzić poprzez zabawę. Tak jak ostatnio przy powtórce do sprawdzianu z angielskiego. Pozostałą masę samodzielnie gotowaną (instrukcja patrz punkt wyżej) rozrzedziłam dodatkową ilością wody i dolałam barwnik. Włożyłam ją do woreczka, a pod niego wsunęłam kartkę, tak, aby część wyrazów (w języku angielskim) znalazła się pod masą, a część (po polsku) obok. Zadaniem Krzysia było odszukanie odpowiednich wyrazów.
- Woda i mąka
Kolejny pomysł znasz już z poprzedniego wpisu. To połączenie mąki i wody. W przypadku mixu z mąką pszenną, możecie rysować po woreczku położonym na płaskiej powierzchni. Gdy jednak dodacie mąkę ziemniaczaną, zawartość woreczka zamieni się w ciecz nienewtonowską.
- Morskie przygody
Do ostatniego woreczka przygotowałam plastikowe rybki, znalazłam nawet Nemo. Zabrakło mi tylko jednego elementu, który chciałam wykorzystać. W żadnej z kwiaciarni nie mogłam kupić hydrokulek! A tak bardzo chciałam je wypróbować w woreczku! Jeśli uda Ci się je gdzieś znaleźć i stworzysz z nich woreczek, pozostawiam miejsce na zdjęcie – zostań współautorem tego wpisu! Ja brakujące kulki zastąpiłam połączeniem niebieskiego żelu pod prysznic i brokatowego kleju.
Jak widzisz naprawdę można bawić się ciekawie i do tego czysto! W końcu wyrzucenie woreczka do kosza trwa niespełna kilka sekund. Spróbuj koniecznie takiej zabawy z dzieckiem. Podziel się również swoimi pomysłami na woreczki sensoryczne. I zapisz ten wpis, może przyda się w kryzysowym momencie, gdy usłyszysz z ust dziecka „nudzi mi się”.
Zapomniałabym napisać, że woreczkami możecie się bawić nie tylko na stoliku czy kartce, równie dobrze, a nawet ciekawiej będą się prezentować przyklejone taśmą do szyby.
Jestem Marta Kalinowska i mam szczęście być mamą trójki wspaniałych maluchów. Na moim blogu przybliżę Wam codzienne życie z trzema małymi rozrabiakami. Będzie dużo o wychowaniu dzieci oraz organizowaniu zabaw z nimi. Znajdzie się też miejsce na wpisy o dbaniu o ich zdrowie i dobry nastrój.