25 wiosennych inspiracji na prace plastyczne, eksperymenty i inne

Czujecie już wiosnę w powietrzu? Ja niestety nie, bo mam zatkany nos. Ale to jednoznacznie wskazuje na to, że moja ulubiona pora roku rozgościła się na dobre! Ptaszki ćwierkają, kwiatki rosną, dzieci liczą kropki biedronek i ganiają motylki! Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią pojawia się mnóstwo inspiracji na kreatywne prace twórcze! Nie przegapcie okazji i zachęćcie dzieci do tworzenia, malowania, wycinania i eksperymentowania! Przed Wami wybrane przeze mnie 25 wiosennych pomysłów! Ciekawi jesteście, co mnie zaciekawiło o tej porze roku?

 1. Bociany z papierowych talerzy

Nasi skrzydlaci zwiastuni wiosny już przylecieli z dalekich krajów. A do Was leci pomysł na bociany z wykorzystaniem papierowych talerzyków i jednorazowych łyżeczek.

 1. Bociany z płatków kosmetycznych

Rodzinę bocianów pokazałam Wam równo trzy lata temu! Mimo to, nadal chętnie zaglądacie do tego wpisu.

bociany z wacików
 1. Ptaszki w gnieździe

Czy zajączek wielkanocny przyniósł Wam w prezencie czekoladowe jajka? Może miały one plastikowe foremki? Jeśli tak to możecie z nich wykonać piękne pisklęta! Będzie Wam również potrzebny papierowy talerz i kolorowy papier!

 1. Pszczoły z kinder niespodzianek

Te opakowania chyba są Wam dobrze znane. Każde dziecko uwielbia jajka niespodzianki! Jednak nie wyrzucajcie plastikowych opakowań! Mogą Wam się przydać do zrobienia wesołej pszczoły! Przygotujcie patyczki, czarny papier, klej i druciki kreatywne!

 1. Pszczółka z papierowego talerza

Farby, druciki kreatywne i papierowy talerzyk. To wszystko przyda Wam się, jeśli zechcecie stworzyć taką oto sympatyczną pszczołę.

 1. Motyle z makaronu

Nadal pozostajemy w temacie tego co wiosną lata, zatem w zestawieniu nie może zabraknąć motyli! A jednym z najprostszych pomysłów na ich wykonanie jest pokolorowanie makaronu farfalle, inaczej zwanego kokardkami lub właśnie motylkami! Pokolorowane, ozdobione „motylki” możecie nakleić na kartce lub stworzyć z nich ozdobę w doniczce.

 1. Witraż – motyl

Tyle słońca w całym mieście! Dlatego warto w oknach zawiesić kolorowe witraże. Znalazłam szablon motyla. Wystarczy go wyciąć i obkleić gładką bibułą. Jak Wam się podoba ten pomysł?

 1. Ważki z klamerek

Na naszych firankach rozsiadły się delikatne ważki. Ozdabiają wiosennie dom. Wykonane są z klamerki (spinacza) i gładkiej bibuły.

 1. Pomponowe gąsienice

Nie tylko ważki mogą przysiąść na firance! Kolorowe, puchate gąsienice również będą się pięknie prezentowały przyklejone do spinaczy.

 1. Żabi pojemnik na skarby

Małe, zielone, wysoko skaczące żabki również mogą być ciekawą inspiracją wiosenną! Wystarczy odpowiednio ozdobić wytłoczkę po jajkach, by uzyskać pojemnik na drobne skarby.

 1. Pacynki żabki

Widzieliście już pewnie nie jedne materiałowe, filcowe czy nawet piankowe pacynki. Ale czy widzieliście pacynki z papieru? Bardzo łatwo je zrobić!

DSC_2367
 1. Doniczki żabki

Wiosenny ogródek ozdobią nie tylko kwiaty, ale również kolorowe, wesołe doniczki. Na blogu Joanny znalazłam całą żabią rodzinę! Koniecznie zerknijcie jak powstawały!

 1. Biedronka ze styropianowego jajka

Jeśli zostały Wam niewykorzystane styropianowe jajka, bardzo łatwo przerobicie je na biedronki! Wystarczy przeciąć jajo na pół, pomalować farbą, dokleić oczka i gotowe! Taki piękny okaz przyniósł wczoraj Damianek z przedszkola! W podobny sposób możecie stworzyć również inne owady np. pająki czy pszczoły. Co Wy na to?

DSC_0069
 1. Biedronki, które uczą matematyki

Wiosenne biedronki to nie tylko sympatyczne owady, ale również genialna pomoc naukowa! My na nich trenowaliśmy pierwsze obliczenia! Jesteście ciekawi jak to u nas wyglądało?

 1. Tulipany z pieczątek

Przechodzimy powoli do części roślinnej. I na pierwszy ogień coś prostego! Lubicie odbijać pieczątki z ziemniaków? To spróbujcie wyciąć je w kształt tulipana. Dzieciom na pewno się spodoba! Pomysł znalazłam tutaj.

tulipany
 1. Dmuchawiec z odbitych paluszków

Biała farba, małe paluszki i flamaster! Nic więcej nie trzeba, by efekt zachwycał!

tulipany2
 1. Kolorowy, papierowy bukiet

Dzieci z łatwością wykonają nie tylko jeden kwiatek, ale cały bukiet, jeśli będzie on wycięty z kolorowego papieru, a za łodygę posłuży nam słomka!

 1. Popcornowe drzewo

Wiosną w sadach, białe kwiatki pokrywają gałęzie jabłoni. Wygląda to pięknie! A jak zrobić podobną pracę plastyczną? Zamiast kwiatków, przyklejcie na kartce popcorn! Przy tworzeniu można nie tylko dobrze się bawić, ale i najeść 🙂

 1. Pomponowe drzewo

Druciki kreatywne i pompony to coś, co lubimy najbardziej! Ile z nich można stworzyć rzeczy! A dzisiaj pokazuję Wam kwitnące drzewo! Zamawiajcie druciki i pompony, sprawdźcie jak łatwo zrobić takie piękne drzewo!

 1. Żonkil z papieru

Papier, druciki, ścinki i kubeczek po danonku, przydadzą się nam by stworzyć żonkila. Jego głównym atutem jest to, że nie więdnie! I długo cieszy oczy.

 1. Mali ogrodnicy

Pozwólcie swoim małym ogrodnikom na odrobinę szaleństwa. Niech zasadzą rzeżuchę na wacikach, fasolkę w słoiku czy też zioła w doniczkach! Dzięki temu będą mogli na własne oczy śledzić jak rośnie to co zasadzili!

rzeżucha w skorupkach
 1. Ogródek dla wróżki

Hodowlę roślin, krzaczków czy kwiatków, możecie ozdobić małymi gadżetami! Domek z kartonu, huśtawka z patyków i ścieżki wyłożone z kamyczków wprowadzą odrobinę magii do Waszych ogrodów czy doniczek.

 1. Skąd się bierze deszcz?

Na koniec, poeksperymentujemy trochę! Poprzez bardzo proste doświadczenie, możecie dzieciom pokazać i wytłumaczyć jak powstaje deszcz.

 1. Tornado w słoiku

Swego czasu, bardzo lubiliśmy zamykać zjawiska atmosferyczne w słoiku. I tak pewnego dnia, wywołaliśmy tornado. Jak to zrobiliśmy?

 1. Tęcza w szklance

Po każdej burzy, na niebie, pojawia się tęcza. My wprawdzie nie zrobiliśmy prawdziwej tęczy, ale tak dobraliśmy płyny, aby się nie zmieszały i cieszyły barwami nasze oczy. Chcecie zrobić podobny eksperyment? Sprawdźcie co po kolej dodać do szklanki!

Oczywiście pomysłów na wiosenne inspiracje mogłabym Wam podać o wiele więcej! Mam jednak nadzieję, że te tutaj podane, zajmą Wam niejedno popołudnie! Dajcie znać, który pomysł najbardziej przypadł Wam do gustu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *