Ciecz nienewtonowska – jak zrobić ten eksperyment?

Pamiętacie jeszcze nasz nieudany eksperyment „kukurydzianą papkę”? W komentarzach radziliście zamienić mąkę kukurydzianą na ziemniaczaną, posłuchałam Waszych rad i tym sposobem uzyskaliśmy rewelacyjną masę, której fachowa nazwa brzmi: ciecz nienewtonowska.

Do wykonania tego mega-ciekawego eksperymentu potrzebujecie:

  • miskę
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 szklankę maki ziemniaczanej
  • opcjonalnie: barwnik spożywczy

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i rozpoczynamy zabawę! Ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny, ale pozostawiona na chwile wypływa przez palce. Dla dzieciaków to prawdziwy szał! Bawili się bez opamiętania przelewając ciecz z ręki do ręki. Nie skończyliśmy jednak na samej zabawie w rozlewanie. Co to, to nie! Musieliśmy dokładnie sprawdzić jej właściwości! Nam się udało, a czy Wy podejmiecie wyzwanie i sprawdzicie jak reaguje płyn nienewtonowski? Gotowi?

Ruchome piaski

Uderzajcie pięścią w masę wylaną w misce. Jaki efekt? Powierzchnia stała się twarda i nie przepuszcza do środka Waszej pieści? W takim razie spróbujcie położyć dłoń na powierzchni masy. Czy to ruchome piaski? To samo możecie powtórzyć używając plastikowej zabawki np. Spidermana czy innego odważnego bohatera – skaczcie nim po cieczy, a potem postawcie go na chwile w misce.

Odbijamy piłeczkę

Spróbujcie wrzucić do miski niedużą piłkę, najlepiej kauczukową (my nie mogliśmy takiej znaleźć, więc wykorzystaliśmy inna miękką, jednak przy kauczukowej efekt byłby znacznie ciekawszy!). Odbija się? Czy to nie dziwne?

Lepimy śnieżynkę

Ulubiona zabawa Krzysia i Damianka: ulepcie kulkę i połóżcie ją na dłoni. Ciecz nienewtonowska pozbawiona ugniatania po chwili wypłynie z Waszych rąk.

edukacja domowa

Chodzenie po wodzie

Tu już nie będzie tak łatwo, bo potrzebujecie dużo więcej wody i mąki! Oglądałam kiedyś program, w którym Chińczycy wypełnili cały basen cieczą nienewtonowska i chodzili po powierzchni. Bardzo chciałabym czegoś takiego spróbować, więc jeśli ktoś ma paletę mąki ziemniaczanej na zbyciu, koniecznie dajcie znać, albo nagrajcie filmik jak Wy to robicie :).

CZYTAJ DALEJ  Masy plastyczne ze składników dostępnych w każdej kuchni

Udało się Wam sprawdzić właściwości cieczy nienewtonowskiej czy raczej przestraszyliście się bałaganu widocznego na zdjęciach? W takim razie muszę Wam wyznać, że po żadnym wcześniejszym eksperymencie sprzątanie nie było takie łatwe! W końcu ciecz pod wpływem naszego ruchu zmienia się w ciało stale, więc bez problemu zebraliśmy ją ze stolika.

eksperyment z maki

Na koniec dodam tylko, że zamiast mąki ziemniaczanej możecie wykorzystać proszek, z którego robi się budyń, dzięki temu płyn będzie pięknie pachniał! Sprawdzicie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *